Koronawirus a podróże po kraju

Z uwagi na pandemię koronawirusa, wiele osób zrezygnowało z zagranicznych wyjazdów wakacyjnych i postawiło na wypoczynek w Polsce. Podróże po kraju jak najbardziej są możliwe. Atrakcje turystyczne działają bez większych przeszkód, a hotele robią wszystko, by zapewnić gościom komfort i bezpieczeństwo. Koronawirus wciąż stanowi zagrożenie, jednak mimo epidemii tegoroczne wakacje można zaliczyć do udanych, nawet jeśli z dala od popularnych kurortów wakacyjnych. Zdecydowanie lepszą opcją jest wypoczynek w mieście, skąd wiele osób „ucieka” w trakcie wakacji, a co za tym idzie – można na spokojne zwiedzić zabytki i skorzystać z miejskich atrakcji turystycznych.

Koronawirus a wakacje w Polsce

Rezygnacja z zagranicznych wakacji w niektórych przypadkach wynikała z konieczności pozostania w kraju. Zamknięte granice i brak możliwości skorzystania z oferty zagranicznych obiektów noclegowych sprawiły, że biura podróży odwoływały kolejne imprezy turystyczne. Obecnie podróżowanie jest możliwe, a większość imprez odbywa się zgodnie z planem, mimo to część Polaków rezygnuje z wyjazdów i spędza wakacje w Polsce.

Niektóre osoby obawiają się zakażenia, inne nie tyle boją się samej choroby, co związanych z nią niedogodności. Może zdarzyć się tak, że w obcym kraju zostaniemy zmuszeni do odbycia kwarantanny, albo trafimy do szpitala z objawami zakażenia. W przypadku wątpliwej znajomości obcego języka, taka sytuacja jawi się jako wyjątkowo niekomfortowa, dlatego wiele osób nie chce ryzykować i tegoroczne wakacje woli spędzić w kraju.

We własnym kraju czujemy się pewnie i bezpiecznie, wiemy jak funkcjonuje tutejsza służba zdrowia. Poza tym ilość zachorować na COVID-19 w Polsce nie jest na tyle wysoka, by wpadać w panikę, a co za tym idzie – wakacje w Polsce mogą upłynąć całkiem spokojnie. Oczywiście należy pamiętać o zachowywaniu dystansu społecznego, noszeniu maseczek w sklepach czy częstym myciu rąk, niemniej wypoczynek wakacyjny może odbywać się we względnie normalnym trybie.

Jak koronawirus wpłynął na branżę hotelarską?

Wiosną podjęto decyzję o zamknięciu większości obiektów noclegowych w Polsce, a właściciele i zarządcy tychże obiektów zastanawiali się, czy i w jakim stanie branża hotelarska przetrwa czas epidemii. Obecnie hotele funkcjonują bez większych trudności, choć spadły na nie nowe obowiązki. Chcąc promować się jako bezpieczny hotel, muszą zadbać o wdrożenie i przestrzeganie zasad dotyczących sprzątania i dezynfekcji pomieszczeń i wspólnych dla gości powierzchni dotykowych.

Koronawirus a pobyt w hotelu

W czasie epidemii konieczne jest częste sprzątanie i wietrzenie pomieszczeń oraz powtarzana wielokrotnie w ciągu dnia dezynfekcja włączników, klamek czy guzików windy. W hotelach powinny znajdować się środki do dezynfekcji rąk, dostępne zarówno dla personelu, jak i osób wchodzących do lobby czy restauracji. Pracownicy hotelu zobowiązani są do używania środków ochrony osobistej. Każdy pokój powinien być dokładnie sprzątany, wietrzony i dezynfekowany, zanim wprowadzą się do niego kolejne osoby. Obowiązkiem personelu jest upewnienie się, że od ostatniego sprzątania pokój nie został nikomu udostępniony. Ogromnej uwagi i sterylności wymaga również praca w kuchni i hotelowej restauracji.