Pałace w stolicy, które musisz zobaczyć

Warszawa to miasto, które obfituje w okazałe pałace, więc jeśli chcesz zwiedzić chociaż kilka, to musisz przeznaczyć na to parę dni. Ale naprawdę warto! Część z nich to obiekty muzealne, innym z kolei nadano zupełnie inną funkcję, niż ta, którą sprawowały kiedyś. Jesteś ciekaw, które pałace w stolicy warto zobaczyć? W takim razie, zapraszamy cię do zapoznania się z dalszą częścią tekstu.

Wybrane pałace w stolicy, które warto odwiedzić:

  • Pałac Potockich – zlokalizowany przy ul. Krakowskie Przedmieście 15. Aktualnie pełni funkcję siedziby Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wzniesiony w 1643 r. jako drewniany dwór, niestety w czasie Potopu Szwedzkiego został spalony, a w jego miejscu pojawił się obiekt murowany. W 1760 r. rodzina Czartoryskich przekształciła go w pałac nawiązujący swym stylem do późnobarokowego i rokoko. W późniejszych latach został przebudowany zgodnie z wyznacznikami stylu klasycystycznego i pełnił przeróżne funkcje. Niestety w czasie II wojny światowej został w ponad połowie zniszczony przez Niemców. Niemniej udało się go odbudować i przywrócić mu dawną świetność.
  • Pałac Krasińskich – wzniesiony pod koniec XVII w. To barokowy pałac, w którym aktualnie Biblioteka Narodowa przechowuje swoje zbiory w postaci starodruków i rękopisów. Co więcej, w latach 2014-2016 poddano go rewitalizacji i konserwacji obejmującej mnóstwo prac budowlanych m.in. wymianę okien, odnowienie większości elewacji, remont schodów oraz aranżację przestrzeni zielonej. Niestety w czasie Powstania Warszawskiego został spalony, jednakże udało się go odbudować. Jeśli zamierzasz odwiedzić pałace w stolicy, to ten powinien obowiązkowo trafić na twoją listę!
  • Pałac Kossakowskich – znajdziesz go przy ul. Nowy Świat 19. To pałac w stylu klasycystycznym, który powstał w 1784 r. Od 1853 r. znajdował się w rękach rodziny Kossakowskich, którzy gromadzili w nim przeróżne dzieła, broń i księgi. Na jego terenie znajdowała się okazała biblioteka, galeria malarstwa i sala balowa. Co więcej, od 1874 r. Stanisław Kazimierz Kossakowski organizował w nim wieczory literackie. W kilka lat po jego śmierci pałac stał się kamienicą czynszową, a następnie został zakupiony przez Warszawskie Towarzystwo Ubezpieczeniowe. Naturalnie został w części zniszczony w 1944 r., jednak po wojnie Mieczysław Kuźma go odbudował.
  • Pałac Błękitny (Pałac Zamoyskich) – to ostatnia pozycja na naszej liście, w której przedstawiamy godne uwagi pałace stolicy. Jego nazwa wzięła się od koloru dachu. Położony przy ul. Senatorskiej 37. Od początku powstania był przynajmniej dwukrotnie przebudowywany, najpierw w stylu rokoko, a później w klasycystycznym. Od 1811 r. aż do 1944 r. mieszkali w nim Zamoyscy. W czasie II wojny światowej uległ częściowemu zniszczeniu, jednak w późniejszy czasie udało się go odbudować. Dlaczego warto go zobaczyć? Bo koncertowali w nim m.in. Fryderyk Chopin i Stefan Żeromski.