Różnica między mieszkaniem a apartamentem

Apartament- to brzmi dumnie! Czy jednak każdy z nas jest w stanie precyzyjnie określić, jaka jest różnica między mieszkaniem a apartamentem? Okazuje się, że nie jest to takie proste.
W kontekście hotelu, apartament odróżnia od klasycznego, standardowego pokoju hotelowego, dostępność do wyposażonego aneksu kuchennego oraz, niejednokrotnie, dodatkowe pomieszczenie o charakterze salonu. Mianem apartamentu określa się ponadto także wielopokojowe mieszkanie o wysokim standardzie. Wśród apartamentów wyróżnia się podsegment apartamentów luksusowych. Nazwa wywodzi się od francuskiego określenia „appartament”, czyli w dosłownym znaczeniu „większe mieszkanie”. Mówi się też o dodatkowej etymologii, mianowicie z języka włoskiego „appartare”, to jest oddzielić.

Apartament oznacza również niekiedy luksusowe mieszkanie, wyróżniające się spośród innych prestiżową lokalizacją, wielkością, wyjątkową architekturą, czy też jakością użytych materiałów. Różnica między mieszkaniem a apartamentem polega zatem również na lokalizacji, mieszkanie bowiem może być położone zarówno w centrum, jak i na obrzeżach miasta, tymczasem apartament zazwyczaj mieści się w centrum miasta oraz obiektów użyteczności publicznej. Pomieszczenia apartamentu powinny być odpowiednio wytłumione, aby zapobiec dostępowi wielkomiejskiego hałasu i w efekcie zapewnić możliwość dobrego wypoczynku dla mieszkańców. Często wyróżniają się wyjątkową architekturą znanego architekta. Budynek powinien być wyposażony w recepcję oraz lobby, jak również miejsca postojowe i windę. Absolutnym wymogiem jest ochrona obiektu, niekiedy też, większe kompleksy mieszkalne, mają dostęp do punktu sportowo-rekreacyjnego. Charakterystyczna różnica między mieszkaniem a apartamentem to wysokość, która w przypadku apartamentów jest zdecydowanie większa, wynosząca zazwyczaj minimum 275 centymetrów. Poza tym, inny jest rozkład pomieszczeń i prostokątny układ lokalu. Apartament często ma atrakcyjny widok z okna, jest wyposażony w klimatyzację, a jego design jest wysoce zindywidualizowany i oryginalny. W grupie klientów rekomendujących apartamenty są celebryci i biznesmeni, którzy znają wyższość mieszkań nad domami wolnostojącymi. Niestety, aktualnie deweloperzy często nadużywają pojęcia apartamentu, chcąc zachęcić potencjalnych klientów do zakupu. Dlatego warto mieć świadomość, jaka jest różnica między mieszkaniem a apartamentem, co pozwoli nam uniknąć stania się ofiarą nieuczciwej oferty i manipulacją sprzedawcy.