Warszawskie muzeum dla dzieci

Kilka słów o warszawskim Muzeum dla Dzieci

Szkoły często organizują wycieczki do muzeów, jednak nie przez wszystkie dzieci są one lubiane. Szczególnie, jeśli pracownicy muzeów wypowiadają się mało energicznie, a samo muzeum nie organizuje dzieciom żadnych dodatkowych atrakcji. Atrakcji tych nie brakuje natomiast w warszawskim Muzeum dla Dzieci, znajdującym się w Państwowym Muzeum Etnograficznym przy ul. Kredytowej 1.

Muzeum dla Dzieci im. Janusza Korczaka

Muzeum jest stosunkowo nowe, ponieważ otwarte zostało w 2013 roku. W tym czasie modernizowano Państwowe Muzeum Etnograficzne i pojawił się pomysł, by stworzyć obiekt dedykowany wyłącznie dla najmłodszych. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce.

Muzeum dla Dzieci jest miejscem, w którym wszystkiego można dotykać. Zaskakujące, prawda? Zwykle w muzeach obowiązuje zakaz dotykania eksponatów, którego ciekawskim z natury dzieciom trudno przestrzegać. W Muzeum dla Dzieci wszystko można sprawdzić własnoręcznie, nie trzeba wierzyć na słowo. Oprócz tego prowadzi się stały dialog z młodym odbiorcą, traktuje go jako równoprawnego partnera do rozmowy.

Wyposażenie kilku muzealnych sal zachęca do poznawania świata, zadawania pytań i szukania na nie odpowiedzi oraz wyrażania zdziwienia. Dzieci nie tylko poznają dawną kulturę, ale również zdobywają wiedzę o świecie współczesnym – nie tylko Polsce i Europie, ale też innych kontynentach. A wszystko to odbywa się w formie zabawy. Młody odbiorca dowiaduje się także czym jest muzeum, dlaczego pewni tak ważną rolę i na czym polega praca w tej instytucji.

Muzeum dla Dzieci organizuje różnorakie warsztaty, koncerty i przedstawienia. Dzieci nie tylko oglądają zabytki i ich dotykają, ale mają szansę samodzielnie stworzyć coś wyjątkowego. Wycieczka do Muzeum dla Dzieci każdemu maluchowi dostarczy wielu niesamowitych wrażeń. Zarówno dziecko w wieku przedszkolnym (już od 3 roku życia!), jak i szkolnym będzie zadowolone. Zajęcia organizowane są dla grup w różnych przedziałach wiekowych, z uwzględnieniem potrzeb dzieci w każdym wieku.