Warszawskie symbole – z czym kojarzy się stolica?

Z czym kojarzy ci się stolica? Oczywiście z syrenką! Okazuje się jednak, że nie jest ona jedynym, ale jednym z wielu pośród warszawskich symboli. Co jeszcze przychodzi na myśl mieszkańcom miasta i turystom, gdy słyszą jego nazwę? Przedstawiamy ci najpopularniejsze warszawskie symbole. Przyjemnej lektury!

Najpopularniejsze warszawskie symbole:

  1. Warszawska syrenka – oczywiście musiała się znaleźć na szczycie naszego zestawienia. Na przestrzeni wieków zmieniała swoje miejsce położenia, jednak obecnie można ją podziwiać na warszawskiej starówce. To rzeźba wykonana przez Konstantego Hegla. Ma 2,5 m wysokości. Zrobiona z brązowionego cynku.
  2. Pałac Kultury i Nauki – kolejny na liście to wzniesiony w 1955 r. wieżowiec. Pełnił formę daru narodu radzieckiego dla Polski. Jeszcze do niedawna określano go najwyższym budynkiem Warszawy. Ma 237 m wysokości i 42 piętra. Na jego terenie funkcjonują m.in. wystawy, kina, obiekty sportowo-rekreacyjne. Na jednej z wyższych kondygnacji znajduje się także taras widokowy, z którego można podziwiać przepiękną panoramę miasta.
  3. Kolumna Zygmunta III Wazy – ten obiekt też pewnie znasz. Znajdziesz go na Starym Mieście. To najstarszy w mieście pomnik, który powstał w 1644 r. Dwa razy poddawano go restauracji, natomiast po wojnie, w której go zniszczono, został zrekonstruowany.
  4. Zamek królewski – wymieniając warszawskie symbole nie mogliśmy nie wspomnieć i o nim (dowiedz się więcej o tym warszawskim symbolu). Budowę obiektu rozpoczęto w XIV w. W czasie wojny został ograbiony, spalony i doszczętnie zniszczony. Oczywiście postanowiono go odbudować i w 1971 r. odzyskał dawną postać. Aktualnie pełni funkcję muzeum, gdzie można obejrzeć mnóstwo wspaniałych wystaw.
  5. Pałac na wodzie w Łazienkach – zbudowany na życzenie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Prace nad nim trwały w latach 1772-1793. Miejsce jest przepiękne i stanowi idealną opcję na spacer. Co więcej, w trakcie lata, na przylegających do niego terenach organizowanych jest całkiem sporo ciekawych rozrywek.
  6. Podziemne metro – pewnie będziesz zdziwiony, że umieszczamy go na tej liście, ale biorąc pod uwagę fakt, że w Warszawie znajduje się jedyna linia metra w Polsce, to wybór okazuje się oczywisty. Ten nowoczesny środek transportu umożliwia szybkie przemieszczanie. Niestety nie obejmuje swoim zasięgiem całej stolicy, niemniej w najbliższym czasie planowana jest budowa drugiej linii, która połączy dwa brzegi Wisły.
  7. Stadion Narodowy – wykonany na potrzeby rozgrywek EURO 2012. Powstawał 3 lata. To wielofunkcyjny obiekt, na którym rozgrywane są mecze piłkarskie, organizowane koncerty, pokazy lub inne rodzaje rozrywek. Wybudowany w miejscu dawnego Stadionu Dziesięciolecia.
  8. Żółty i czerwony kolor – być może nie wiesz, ale żółć i czerwień to barwy stolicy, więc musiały się znaleźć w naszym zestawieniu przestawiającym warszawskie symbole . Pojawiają się w herbie miasta, na flagach umieszczonych przy urzędach, a nawet na pojazdach komunikacji miejskiej. Teraz już wiesz, że to nie przypadek, że wszystkie miejskie tramwaje, pociągi i autobusy mają te same kolory.